Izložbeni program: 2023.

image
Prosinac 2022. - veljača 2023.

Slavonski biennale je žirirana izložba koja se od 1968. g. održava u MLU. Predstavljajući slikarstvo, kiparstvo, grafiku i multimedijalne umjetnosti, biennale je najznačajnija žirirana skupna izložba u regiji. S 28. izdanjem ove manifestacije nastavljamo propitivanje pozicije i uloge suvremene umjetnosti danas i u perspektivi budućnosti kroz naslovni i tematski okvir „Nova paradigma sreće“
image
Ožujak - travanj 2023.

Riječ je o donaciji koja sadrži ukupno 40 radova u bronci, portretnih glava i medalja Koste Angelija Radovanija nastalih između 1946. i 1999. godine na kojima je prikazao znamenite osobe iz područja hrvatske znanosti, umjetnosti i društvenog života, redovne ili počasne članove Akademije, a dodatak izložbi su i tri Radovanijeve medalje iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku.
image
Travanj - lipanj 2023.

Kao polazište izložbe uzimaju se dva Stilinovićeva paradigmatska rada — Eksploatacija mrtvih te An Artist Who Cannot Speak English Is No Artist (1992.). Oni su ujedno i ishodišta kroz koja se razmatraju dva pojma u kontekstu postmoderne umjetnosti — s jedne strane pojam aproprijacije, službeni termin umjetničke kritike, a s druge Stilinovićev pojam eksploatacije.
image
Svibanj 2023.

„Putujuća izložba „Neustrašive žene" nastala je na temelju dvije publikacije - "Priče o neustrašivim hrvatskim ženama" (2019.) i "Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku" (2020.) a obuhvaća ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 poznate suvremene hrvatske ilustratorice. Izložba će cijelu 2023. putovati Hrvatskom i bit će predstavljena u veliki broj ustanova (muzeja, galerija, knjižnica i centara za kulturu) diljem Hrvatske, a zbog povećanog interesa medija.“

image
Srpanj - kolovoz 2023.

Izložbom će se ukazati na postojanje vrlo žive strip scene u Hrvatskoj na primjeru Matakovića, jednog od njezinih glavnih protagonista
image
Srpanj - kolovoz 2023.

Crno staklo na putu je projekt u tijeku, rad ceste. Čine ga radovi, mikro cjeline različitih tema, formata i tehnike koje autorica realizira prilikom i/ili nakon svakog boravka u zapadnoj Africi. Rad na projektu započet je 2019. godine.
image
Rujan - prosinac 2023.

Godine 2023. navršava se 460 godina od smrti velikog manirističkog slikara i grafičara Andrije Medulića, zvanog Schiavone. Ta je obljetnica povod Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku da svoju tradicionalnu manifestaciju Dani grafike posveti grafičkom opusu ovog značajnog, a (osobito u Hrvatskoj) nedovoljno poznatog slikara-grafičara iz 16. stoljeća
image
Prosinac 2023..

53 crteža Danteove Božanstvene komedije autora Mirka Račkog iz fundusa Kabineta grafike HAZU
image
Prosinac 2023.

Zbirka uključuje djela talijanskih primitiva i visoke renesanse Firence, Rima, Venecije, djela iz razdoblja baroka, iz Italije, Španjolske; renesansno slikarstvo sjevera Europe; nizozemske slikarske škole renesanse i baroka; djela klasicizma i hrvatskog slikarstva s početka moderne.

Otvorenje: 13. srpnja u 19:00 sati

Kustosice: Valentina Radoš, Janka Vukmir

 

U četvrtak, 13. srpnja s početkom u 19:00 sati u Muzeju likovnih umjetnosti otvara se izložba Amela Frankl: Crno staklo na putu. Izložba je realizirana sredstvima Ministarstva kulture i medija RH, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka kao sastavni program Osječkog ljeta kulture.

„Izložba obuhvaća radove nastale u razdoblju od 2019. do 2023. te nas dnevnički – fotografijama, videima i performansima – vodi putovima od Zagreba, preko Francuske, do Mauritanije i nazad, da bi u konačnici stigla i do Osijeka, gdje umjetnica prvi put izlaže. Radovi na izložbi čine svojevrsni dnevnik, u isto su vrijeme intimna dokumentacija isječka jednog vremena i simboli uvijek važnih pitanja ljudske egzistencije poput preživljavanja, podjele moći, predrasuda, kao i, na kraju krajeva, vlastiti život umjetnice. Kretanjem kroz vrijeme i prostore umjetnica s ruba (pustinje, grada, zemlje) promatra svijet koji ju okružuje – kroz vjetar koji nosi sve na svom putu, kroz prizore koji titraju od vrućine, kroz sunce i pijesak koji prže kožu. Amela Frankl poput mitološkog putnika stranca kreće se naizgled nečujno, a ipak savršeno udomaćeno između svih tih sredina. Poput Argonauta u antičkom narativu, putovi Amele Frankl isprepliću se u priče osobnih doživljaja, osjećaja, misli, slika, zvukova i snova.

Na jednoj drugoj fotografiji iz istoga ciklusa umjetnica na kišno-olujnim oblacima ispisuje Sorry Zeuse, danas je moj red!, čime uspostavlja novi odnos snaga.

 I doista je tako. Ovo je priča ljudska, ne božanska, i kao takva nas fascinira i s nama dijeli pustinjski horizont ovdje i sada.“

Valentina Radoš

 

„O radovima Amele Frankl često se govori kako se zasnivaju se na njezinom vlastitom životu. I tome tako i jest, no nije li tako u slučaju većine umjetnika? Pa što onda stvara taj naglašeni doživljaj osobnog koji se tako često i s razlogom ističe? Kako će nam niz izložbi iz koje izrastaju ne samo iz projekta Crno staklo na putu pokazati, to je učenje. U ovom slučaju to je učenje o drugome, kojim učimo i o sebi samima, želimo li učiti, naravno. Drugi element koji nam daje taj dojam je govor o temama koje nisu, uvjetno rečeno standardne, u našem kulturnom krajoliku. Tematski, radovi se odnose na široki spektar lokalnih afričkih specifičnosti, od ekonomskih, kulturoloških, ekoloških, ili tradicijskih do sasvim osobnih opažanja i doživljaja. Navedene teme nisu programatski razdvojene već se isprepliću kroz autoričin pogled i prizmu emancipacije, dekolonizacije ili eksploatacije. Međutim, iako je cijeli projekt razvijen oko Mauritanije, umjetnica zapravo gledatelju nudi sebe, svoje osjećaje i doživljaje, komentare, primjedbe ili kritiku, raznovrsne fasete autoportreta koje nam donosi tekstom, pokretnim i nepokretnim slikama i zvukom. Danas, četiri godine nakon inicijalnog impulsa zatvaranja očiju i prepuštanja osjećaju, projekt je zaokružen u višekomponentnu cjelinu koja medijski i žanrovski gledano, uključuju tekstove, fotografije, plakate, dnevničke zapise, dokumentarne i inscenirane fotografske i video snimke, performanse za kameru i prostorne instalacije. Nekoliko komponenti ove izložbe bile su već pojedinačno izložene, a sada po prvi puta vidimo objedinjene sve segmente projekta.“

Janka Vukmir,

Amela Frankl, vizualna umjetnica (Zagreb, 1963.) .Diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1988. godine. Članica je HZSU-a. Živi i radi u Zagrebu.

Držeći se dakle govora iz prvog lica umjetnica na određeni način pošteđuje drugoga. Istovremeno, upravo nam se na taj način ostavlja da odredimo vlastitu poziciju, da zauzmemo stav.“

(iz teksta Ružica Šimunović: Lica, katalog izložbe I to će proći, ISU Zagreb, 2017)

Više o radu umjetnice: https://amelafrankl.com

 

Izložba je u MLU otvorena do 31. kolovoza 2023.

 

 

ARHIVA IZLOŽBI

Arhiva - kronološki

Arhiva - abecedno